// First try loading jQuery from Google's CDN // Fall back to a local copy of jQuery if the CDN fails

Quady stały się ostatnio bardzo modne. Polacy oszaleli na punkcie pojazdów ATV ( aa-terrain vehicle). Od kilku lat zajmują stałe miejsce na liście prezentów komunijnych czy urodzinowych i coraz częściej są kupowane dzieciom. Jednak quad to taki sam pojazd mechaniczny jak samochód i trzeba mieć uprawnienia, aby móc nim kierować, a sam pojazd należy zarejestrować i wykupić obowiązkowe OC. Ile kosztuje ubezpieczenie OC quada?

Jeszcze trzy lata temu widywało się na ulicach i leśnych drogach pojedyncze egzemplarze, ale od zeszłego roku mamy prawdziwą quadomanię. Jeździ się po terenach zabudowanych i leś­nych, grupowo i samotnie, jeżdżą dorośli, starcy, kobiety, a nawet dzieci.

Czy quad to pojazd?

Poruszanie się quadem regulowane jest ustawą prawo o ruchu drogowym, w której dokładnie zapisano, jakie warunki musi spełniać zarówno pojazd, jak i osoba, która ma nim kierować.

Quady poruszające się po drogach publicznych muszą posiadać:

  • homologację,
  • tablice rejestracyjne,
  • aktualne ubezpieczenie OC pojazdu.

Właściciel quada, w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC, powinien zawrzeć umowę: przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Kto może prowadzić quad?

Według prawa drogowego quady dzielimy na dwa typy: czterokołowiec lekki i zwykły.

Lekki czterokołowiec jest pojazdem o masie całkowitej niższej niż 350 kg, który nie osiąga prędkości większej niż 45 km/h. Od 19.01.2013 roku do kierowania takim pojazdem  wymagane są uprawnienia kategorii AM. Aby je uzyskać, trzeba ukończyć 14 lat.

Czterokołowiec zwykły to pozostałe quady o masie powyżej 400 kg (osobowe) oraz 550 kg (przewóz rzeczy). Zgodnie z obowiązującym prawem o ruchu drogowym, kierowca takiego quada powinien posiadać odpowiednie uprawnienia:

  • prawo jazdy kategorii B1(można je uzyskać po ukończeniu 16 lat);
  • prawo jazdy kategorii B.
  • złamanie przepisów drogowych jest surowo karane. Np. za brak prawa jazdy grozi mandat 500 zł, a za brak odpowiedniej kategorii prawa jazdy: 300 zł.

Dziecko w wieku do czternastu lat nie może kierować żadnym pojazdem mechanicznym na drodze publicznej. Jeżeli osoba dorosła przewozi pasażera w wieku do siedmiu lat, może się poruszać po drodze z maksymalną prędkością 40 km/h.

Ubezpieczenie quada

Towarzystwa mają specjalnie skonstruowaną ofertę dla posiadaczy motocykli i quadów, dlatego warto aktywnie poszukać najlepszej opcji, porównując oferty kilku firm ubezpieczeniowych. Jeśli chodzi o zakres AC to ubezpieczyciele nie chętnie chcą obejmować tym zakresem quady. Szkodowość tych pojazdów jest duża.

Ważne zapisy umowy

Szukając najlepszego ubezpieczenia AC swojego quada, pamiętaj aby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia definiują:

  • franczyzę (szkody poniżej ustalonej kwoty nie są objęte ochroną),
  • udział własny (odszkodowanie jest pomniejszane o określony w umowie ułamek stanowiący wpłatę własną),
  • możliwość przeniesienia zniżek na inny pojazd, czyli czy możesz dostać dodatkową zniżkę przy zakupie polisy na motor lub samochód i odwrotnie.

Quad to pojazd mechaniczny, a nie zabawka, nie powinny więc nim kierować dzieci. Praktyka pokazuje inaczej – dzieci dojeżdżają quadami do szkoły. W 2017 roku w podkrakowskich Mogilanach kierujący quadem 14-latek śmiertelnie potrącił starszego mężczyznę. Warto się zastanowić zanim kupimy taki pojazd dziecku.

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej

506-157-909