// First try loading jQuery from Google's CDN // Fall back to a local copy of jQuery if the CDN fails

Wakacje za pasem.  Część osób planuje wakacje na żaglach w kraju, niektórzy na morzu

Oprócz ubezpieczenia jachtu OC, AC i NNW należy pamiętać o polisie turystycznej, gdyż koszt leczenia za granicą bywa ogromny.
Warto też zabrać polską kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ. Jej posiadanie na terenie Unii Europejskiej daje gwarancję, że w nagłych przypadkach nawet w szpitalach nie będziemy płacić za pomoc.

Ubezpieczenie – jakie trzeba mieć?

Ubezpieczenie jest bardzo ważne, gdyż koszt leczenia za granicą bywa ogromny. Oczywiście zazwyczaj nie jest potrzebne. Polisa na rejs morski powinna zawierać wyraźnie wyszczególnione uprawianie do żeglarstwa morskiego. Polecam szczególnie ubezpieczenia firm zagranicznych, gdzie mamy gwarancje bezgotówkowego załatwiania wszystkich zgłoszeń. Duże firmy mają też przedstawicieli we wszystkich krajach, dzięki czemu mamy ciągle dostępnego tłumacza, który umawia wizytę lekarską lub pomoc doraźną. Koszt ubezpieczenia to od 50 do 100 zł za osobę. Warto też zabrać polską kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ. Jej posiadanie na terenie Unii Europejskiej daje gwarancję, że w nagłych przypadkach nawet w szpitalach nie będziemy płacić za pomoc.

A jeśli przytrafi się awaria? Co zrobić?

Niestety awarie się zdarzają. Jachty są zawsze ubezpieczone – AC, OC i NW. Jednak istnieje suma udziału własnego w szkodach. Przed rejsem udział w tej sumie jest pobierany od załogi (to od 100 do 300 euro za osobę). To tzw. kaucja. Jeśli podczas rejsu nie było szkód z powodu działalności załogi, to kaucja w dniu zakończenia rejsu jest zwracana. Kaucja obejmuje szkody z winy załogi. Usterki jachtu naprawia zawsze właściciel jachtu. Dobrą praktyką jest że kapitan/sternik posiada numer telefonu do właściciela (często firmy czarterowej), a on natychmiast (nawet podczas trwającego rejsu) naprawia jacht. Warto zapoznać się z opiniami z wcześniejszych rejsów i nie wybierać najtańszych ofert. Serwisowanie jednostek kosztuje, więc najtańsze rejsy zapewne nie odbywają się na doskonale przygotowanych jachtach.

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej

506-157-909