// First try loading jQuery from Google's CDN // Fall back to a local copy of jQuery if the CDN fails

Mandat 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy?

 

Mandat 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy? To wcale nie żart. Jeśli nie trzymasz rąk na kierownicy, możesz dostac surową karę od policjanta. Policja wnioskowała o zmiany w przepisach i właśnie wchodzą w życie. Szykuje się nowy bat na kierowców. To tylko jeden z nowych przepisów, które wejdą w życie z dniem 7 listopada 2019 r. Ponadto rosną kompetencje i uprawnienia policjantów. Będą mogli kontrolować kierowców właściwie z dowolnego miejsca, nawet jeśli sami złamią przy okazji obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Każdy, kto nie zastosuje się do poleceń funkcjonariuszy musi liczyć się z surową karą.

Mandat 500 złotych za nietrzymanie rąk na kierownicy – to tylko jeden z nowych przepisów, które wejdą w życie już 7 listopada 2019 roku. Mandat kierowca będzie mógł otrzymać w chwili, gdy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza – pisze serwis autokult.pl. 500 zł mandatu będzie można otrzymać, jeśli kierowca nie dostosuje się do prośby:

  • siedzenia w bezruchu,
  • trzymania rąk na kierownicy,
  • nieopuszczania pojazdu.

Ma być to bat na kierowców, a także ukrócenie takich zachowań jak brak szacunku, czy utrudnianie pracy funkcjonariuszom.

Nowość, która czeka kierowców to konieczność ewidencjonowania przebiegu, który staje się obiektem kontroli. Tym samym funkcjonariusze będą musieli:

  • kontrolować przebieg sprawdzanego auta,
  • wprowadzać go do bazy CEPiK,
  • wsiąść lub zajrzeć do kontrolowanego samochodu w celu dokonania kontroli stanu licznika

Nowe przepisy od 7.11.2019. Rosną kompetencje policji

 

W świetle nowych przepisów rośnie rola i kompetencje funkcjonariuszy dokonujących kontroli drogowej. Co będzie wolno policjantom z drogówki?

  • kierowcy nie będą mogli podważać ich kompetencji, a nie zastosowanie się do ich poleceń oznaczać będzie surową karę,
  • policjanci drogówki będą mogli dokonywać kontroli w niemalże dowolnym miejscu, nawet jeśli łamią tym samym przepisy ruchu drogowego pod warunkiem, że sami nie stwarzają w ten sposób zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu,

Szczególne emocje wśród kierowców budzi ostatni punkt. Czy to oznacza, że widok policjantów łamiących przepisy przejdzie do porządku dziennego?

Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. – mówi rozporządzenie.

Nowe przepisy mają ułatwić sam proces kontroli kierowców. W myśl nowej ustawy wszystko ma przebiegać:

  • szybciej,
  • sprawniej.

Podkreślić również należy fakt, że policjant zyska na anonimowości. W świetle nowych przepisów nie będzie musiał obowiązkowo okazywać legitymacji służbowej. Chyba, że kierowca wyraźnie sobie tego zażyczy – informuje autokult.pl.

Materiał oryginalny: TUTAJ

 

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej

506-157-909